به گزارش خبرگزاری گزارشگر نیوز از مشهد، سرزمین خورشید در حالی امروز همزمان با شهادت امام صادق (ع) سیاهپوش شد که به‌دلیل برگزاری مراسم تشییع ۲ شهید تازه تفحص شده، گویی میدان شهدا بار دیگر شهدایی شد.

میدان شهدا، عرصه عاشقی

از خانه خارج می‌شوی در عرض خیابان کمتر کسی را می‌بینی که در این روز تعطیل در خیابان باشد، با خود می‌گویی امروز شهر خلوت است و هیاهوی هر روز را ندارد.

کمی که به‌مرکز شهر نزدیک‌تر می‌شوی شور و هیاهوی صادقیون را به‌چشم می‌بینی، خیابان‌های اطراف حرم مملو از عزاداران عاشقی است که دسته‌دسته از مسیر‌های مختلف به‌حرم می‌روند، با کمی صبر و حوصله به‌میدان شهدا می‌رسی، وعده دیدار اینجاست.

در عرصه میدان شهدا تا چشم کار می‌کند، زن و مرد و پیر و جوان، مشکی پوشیده، منتظر شروع مراسم‌اند، برخی بیرق عزا در دست، برخی چفیه و سربند بسته و برخی دیگر با چشمی گریان آمده‌اند، ظرفیت عرصه میدان شهدا تکمیل است و هر فردی که تازه به‌مراسم می‌رسد باید سرپا بایستد.

میان جمعیت در کنار پرچم‌های عزا و بیرق هیأت‌ها، شانه به‌شانه پرچم لبیک یاحسین(ع) مادری را با چشم‌های خیس از اشک شوق می‌بینی، در حالی که چفیه به‌سر کرده و سربند لبیک یالثارات الحسین(ع) به‌سر بسته و عکس جوانی را در دست دارد که شهادت جوانش را فریاد می‌زند.

اشک‌های بی‌امان

جمعیت آرام و بیصدا نشسته و به‌مداحی‌ها گوش فرا داده‌اند، به‌یکباره بوی بهشت همه‌جا را عطرآگین می‌کند، قاصدان خبر از بازگشت پرستوهایی می‌دهند که ٣۶ سال انتظار را بر دل مادران خود نهاده‌اند، با دیدن مرکب چوبین «غلام رسول بابکی» و«علی گنج‌بخش»، همگی سرپا می‌ایستند، ناگهان اشک‌های پی‌درپی امان از جمعیت می‌برد.

مادر و خواهران شهدا را از دور می‌بینی، ٣۶ سال که سهل است، قرن‌ها هم که بگذرد، اینها قهرمان خود را فراموش نمی‌کنند.

امروز میدان شهدا، اسم خود را با تمام وجود لمس می‌کند، میدان شهدایی که اگر در تاریخ ماندگار شده بود اما امروز بار دیگر وجه تسمیه‌اش برای همگان معنایی دوباره می‌یابد.

مداح به‌روی صحنه می‌آید و بعد از بوسیدن مرکب چوبین، دو پرستویی که بعد سال‌ها بال را به‌سوی وطن گشودند، مرثیه رئیس مذهب شیعه را می‌خواند و جمعیت با اشک و آه ماتم، زیر لب آنچه می‌شنوند را زمزمه می‌کنند.

زنان و مردان مومن مشهدی با عشق به‌ششمین امام و پیشوای دین خود، امروز در این مکان جمع شدند تا حبی را که آل‌سعود از مسلمانان جهان صلب کرده است، در مشهد ولی نعمت‌شان را فریاد بزنند.

شهید سربلند

مادر و خانواده شهدا را همه شناخته‌اند به‌پیش می‌روند و او را در آغوش می‌گیرند، چادرش را بو می‌کنند و جای پسرش بر دستان خسته‌اش بوسه می‌زنند، این لحظه تو را به‌سرایی دیگر می‌برد، چشم بر گهواره می‌دوزی و در افکار خود غرق می‌شوی، لحظه خداحافظی شهید را در ذهنت مجسم می‌کنی، حتما «علی» قبل رفتن، مادر را در آغوش گرفته و دستش را بوسیده است، مادر هم گفته، پسرم سربلند برگرد، در این افکار هستی که ناگهان خنکای نَمی عطرآگین را بر صورت تب‌دارت حس می‌کنی، سرت را به‌سمت او می‌چرخانی، فردی را می‌بینی که به‌روی جعیت گلاب می‌پاشد.

با رخصت مجری مراسم، همه مردم، شهدا را به‌دوش می‌گیرند و به‌سمت بارگاه منور رضوی(ع) رهسپار می‌شوند.

جمعیت همراه با نوحه‌خوانی‌های خود، در حالی که یادگار روزهای عاشقی حفظ وطن را بر دوش دارند، برای عرض ادب و تسلیت به‌ولی نعمت خود، امام هشتم(ع)  به‌حرم مطهر می‌روند.

صبر زینبی

میانه راه، بانوان دور و اطراف خواهر شهید گنج بخش را می‌گیرند و صبر و توان او و خانواده‌اش را که از زینب کبری(س) به‌یادگار دارند، می‌ستایند.

به‌حرم مطهر رضوی نزدیک می‌شوی‌، خیل چند ۱۰۰ نفری جمعیت با عشق و ارادت به‌اهل بیت(ع) در مسیر منتهی به‌حرم گام می‌نهند و برای بیان اینکه پیرو ولایت امام صادق(ع) هستند، لبیک‌گویان وارد حرم شمس‌الشموس می‌شوند.

شهدای امروز سربلند از نبرد با ظلم بازگشتند و در وطن خود آرام می‌گیرند، شهید «علی گنج‌بخش» بعد از تشییع در این مراسم در گلزار شهدا بهشت رضا و شهید «غلام رسول بابکی» در گلزار شهدا خواجه ربیع به‌خاک سپرده می‌شوند.

انتهای پیام/نSource link

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد