به گزارش خبرنگار خبرگزاری گزارشگرنیوز در عشق‌آباد، در اولین روز سفر رسمی رئیس جمهور بلاروس به ترکمنستان ۱۰ سند همکاری بین ۲ کشور به امضا رسید.

بر اساس این گزارش، همکاری‌های اقتصادی، تجاری، مبارزه مشترک با جرایم، همکاری‌های فرهنگی، هنری، همکاری‌های آکادمیک و آموزشی، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، همکاری ورزشی و گردشگری و نیز بیانیه مشترک سران از جمله اسنادی هستند که توسط مقامات و روسای جمهور ۲ کشور  طی مراسم رسمی به امضا رسید.

«قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و «آلکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس پس از مراسم امضا اسناد، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک نتایج مذاکرات خصوصی و هیات همراه خود را تشریح کردند.

رئیس جمهور ترکمنستان با ارزیابی مثبت و سازنده نتایج گفت‌وگوی با همتای بلاروسی خود، گفت: در جریان این مذاکرات طیف وسیعی از مسائل روابط و همکاری دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه ۲ کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی تصریح کرد: بلاروس شریک مهم و قابل اطمینان ترکمنستان است و مواضع ۲ کشور در مسائل عمده بین‌المللی با یکدیگر مشابه است.

بردی محمداف اضافه کرد: ۲ کشور قصد دارند تا تعاملات اقتصادی، تجاری، صنعتی، انرژی، صنایع تبدیلی، آموزشی، تربیت متخصصین جوان را بیش از پیش توسعه و گسترش دهند.

رئیس جمهور بلاروس نیز ضمن اظهار خرسندی از نتایج سفر خود به عشق‌آباد و گفت: ترکمنستان شریک راهبردی بلاروس است و «مینسک» از پیشرفت‌های قابل ملاحظه این کشور در عرصه های مختلف استقبال می‌کند.

لوکاشنکو گفت: حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور ۳۰۰ میلیون دلار است که این میزان با توجه به ظرفیت های موجود و اراده راسخ دولت های ۲ کشور قابل افزایش است.

قرار است در جریان سفر رئیس جمهور بلاروس به ترکمنستان، ساختمان جدید سفارت بلاروس و بزرگترین مجتمع استخراج نمک پتاسیم و تولید کودهای پتاسیمی در معدن «گارلیک» در منطقه «کوتنداغ» در استان «لباب» در شرق ترکمنستان که توسط شرکت‌های بلاروسی احداث شده به بهره برداری برسند.

انتهای پیام/حSource link

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد